24.03.2025 • Rajko Dolinšek
Indeks odnosa gospodinjstev v enodružinskih hišah do ogrevanja s toplotno črpalko
Indeks naklonjenosti gospodinjstev v enodružinskih hišah glede toplotnih črpalk se od 2019 do 2022 ni spremenil. Vsako drugo gospodinjstvo nima nameščene toplotne črpalke, čeprav ima pozitivno mnenje o uporabi energije okolja za ogrevanje.
Ključna dejstva glede odnosa gospodinjstev v enodružinskih hišah do toplotnih črpalk za ogrevanje:
- Indeks naklonjenosti gospodinjstev znaša 44 (na lestvici od 0 do 100).
- 20 % gospodinjstev ima nameščeno toplotno črpalko.
- 9 % gospodinjstev namerava v bližnji prihodnosti namestiti toplotno črpalko.
- 49 % gospodinjstev ima pozitivno mnenje o tehnologiji toplotnih črpalk, vendar o uporabi še ne razmišlja.
- 23 % gospodinjstev ni naklonjenih uporabi tehnologije toplotnih črpalk.
Indeks naklonjenosti gospodinjstev, ki se izračunava na podlagi podatkov raziskave REUS prikazuje stališča, namere in ravnanje gospodinjstev v enodružinskih hišah glede uporabe toplotne črpalke. Indeks spremlja napredek pri povečanju uporabe obnovljivih virov energije v gospodinjstvih in zmanjšanju emisij toplogrednih plinov.
Podrobnejša analiza kaže, da ni večjih sprememb v mnenju, načrtih ali uporabi te tehnologije. Večina gospodinjstev še vedno meni, da je uporaba obnovljivih virov energije zelo pomembna ali pomembna, le majhen delež pa ji nasprotuje.
Indeks naklonjenosti gospodinjstev na podlagi raziskave REUS
Indeks naklonjenosti gospodinjstev je nov način uporabe rezultatov Raziskave energetske učinkovitosti Slovenije (REUS) in je rezultat kompleksnega statističnega izračuna na podlagi podatkov, pridobljenih z več vprašanji. Namen indeksa naklonjenosti je spremljanje učinkov ukrepov URE in OVE iz Nacionalnega energetskega podnebnega načrta (NEPN). Kazalec je bil pripravljen v letu 2024 na podlagi podatkov raziskave REUS iz let 2017, 2019 in 2022.
Pri interpretaciji je treba opozoriti, da se rezultat indeksa ne nanaša na delež gospodinjstev, temveč na lestvico naklonjenosti, ki ima vrednost od 0 do 100. Višje število na lestvici kaže večjo naklonjenost anketiranih gospodinjstev določeni temi.
Indeks naklonjenosti tehnologiji toplotnih črpalk za ogrevanje v enodružinskih hišah
Rezultat izračuna indeksa naklonjenosti gospodinjstev v enodružinskih hišah do toplotnih črpalk kaže, da se indeks med dvema meritvama ni značilno spremenil. Indeks naklonjenosti gospodinjstev na podlagi zadnjih podatkov iz leta 2022 znaša 44, medtem ko je v letu 2019 znašal le malenkost manj, in sicer 42 (na lestvici od 0 do 100).
Pomembno je poudariti, da indeks naklonjenosti gospodinjstev ne odraža zgolj dejanske uporabe toplotne črpalke, ampak upošteva tudi namero uporabe v bližnji prihodnosti in splošno mnenje o tej tehnologiji. Srednja vrednost kombiniranega kazalca je posledica dejstva, da je delež gospodinjstev z nameščeno toplotno črpalko ali jasno namero glede njene namestitve relativno velik.
Naklonjenost po regijah
Analiza indeksa naklonjenosti gospodinjstev po združenih statističnih regijah kaže, da je vrednost kazalca med regijami različna. Naklonjenost uporabi tehnologije toplotnih črpalk za ogrevanje v enodružinskih stavbah se v večini statističnih regij giblje med 41 in 50. Le na območju združenih statističnih regij primorsko-notranjska, goriška in obalno-kraška je vrednost nekaj nižja in znaša 40 (na lestvici od 0 do 100).
Indeks naklonjenosti gospodinjstev ogrevanju s toplotno črpalko v enodružinskih hišah (po združenih statističnih regijah) / Raziskava REUS 2022
Segmentacija gospodinjstev glede na odnos do uporabe toplotnih črpalk
Indeks naklonjenosti gospodinjstev vključuje več vprašanj, s katerimi se ocenjujejo trije vidiki odnosa gospodinjstev do tehnologije toplotnih črpalk za ogrevanje: stališča, namere in ravnanje anketiranih gospodinjstev v enodružinskih hišah.
Na podlagi izračuna smo gospodinjstva razvrstili v štiri segmente:
- gospodinjstva, ki uporabljajo oz. imajo nameščeno toplotno črpalko,
- gospodinjstva, ki nameravajo namestiti toplotno črpalko,
- gospodinjstva, ki menijo, da je uporaba toplotnih črpalk pomembna, vendar o uporabi še ne razmišljajo,
- gospodinjstva, ki menijo, da uporaba toplotnih črpalk ni pomembna.
Podatki raziskave REUS kažejo, da petina vseh anketiranih gospodinjstev v enodružinskih hišah pripada segmentu gospodinjstev, ki uporabljajo toplotno črpalko (2022: 20 %, 2019: 18 %), desetina segmentu gospodinjstev, ki nameravajo namestiti toplotno črpalko (2022: 9 %, 2019: 10 %), in polovica segmentu gospodinjstev, ki menijo, da je uporaba toplotnih črpalk pomembna, vendar o uporabi še ne razmišljajo (2022: 49 %, 2019: 46 %).
Za prve tri segmente lahko rečemo, da so naklonjena tehnologiji toplotnih črpalk, nasprotno pa četrti segment gospodinjstev tej tehnologiji ni naklonjen[A2] [RD3] . To pomeni, da so bile v letu 2022 dobre tri četrtine gospodinjstev v enodružinskih stavbah naklonjene uporabi toplotnih črpalk (2022: 77 %, 2019: 74 %), medtem ko ji slaba četrtina ni bila naklonjena (2022: 23 %, 2019: 26 %). Velikost vseh segmentov se med dvema meritvama ni statistično pomembno spremenila.
20 % gospodinjstev v enodružinskih hišah uporablja toplotno črpalko. / Raziskava REUS 2022
Zanimivo je, da ima vsako drugo gospodinjstvo pozitivno mnenje, a vseeno ne razmišlja o vgradnji toplotne črpalke. To pomeni, da obstaja še veliko dejavnikov, ki vplivajo na odločitev za uporabo toplotne črpalke. Med njimi so tehnološka izvedljivost in stroški namestitve, dostopnost finančnih spodbud in enostavnost postopkov financiranja namestitve. Segment gospodinjstev, ki so skeptična glede toplotnih črpalk, lahko dosežemo z informiranjem o prednostih in možnih tehnoloških rešitvah.
Ugotovitev
Čeprav je splošno mnenje o pomembnosti uporabe obnovljivih virov energije pozitivno, bi bilo v prihodnje smiselno podrobneje raziskati ključne dejavnike, ki spodbujajo odločitev za uporabo toplotne črpalke, ter ovire, ki gospodinjstva kljub pozitivnemu mnenju odvračajo od te odločitve. To bi omogočilo bolj usmerjene ukrepe za povečanje uporabe te tehnologije in spodbujanje prehoda na obnovljive vire energije.
Članek je omogočil MOPE ARSO v sklopu priprave posodobljenih okoljskih kazalcev vedenja in ravnanja z energijo s podatki iz raziskave REUS 2022.
Kombiniran kazalec okolja o vedenju in ravnanju z energijo: (RE14) Indeks odnosa gospodinjstev do ogrevanja s toplotno črpalko lahko najdete na spletni strani ARSO, več podatkov iz / o Raziskave energetske učinkovitosti Slovenije – REUS pa na spletni strani www.reus.si
Kazalci okolja so na dogovorjen način izbrani in predstavljeni podatki. Namenjeni so ozaveščanju javnosti in podpori odločanju. S kazalci, s katerimi spremljamo ozaveščenost javnosti o rabi energije, energetski učinkovitosti in podnebnih spremembah želimo vplivati na pomen znanja o podnebnih spremembah in na večjo pripravljenost podpori podnebju in okolju prijaznim politikam.
Glavni sofinancer raziskave
Partnerji raziskave