#09 blog 2019
Odstotek neozaveščenih gospodinjstev ostaja nespremenjen
Raziskava REUS 2019 je pokazala, da je razmerje med ozaveščenimi in neozaveščenimi gospodinjstvi enako kot pred dvema letoma. Med ozaveščenimi gospodinjstvi pa smo zabeležili znatno povečanje aktivnih gospodinjstev na račun skeptičnih gospodinjstev.
V kolikšni meri so slovenska gospodinjstva energetsko učinkovita, smo ugotovili tako, da smo primerjali deklariran odnos 1002 anketiranih gospodinjstev do okolja in njihovo dejansko ravnanje. Glede na rezultate smo jih razvrstili v tri skupine: aktivna, skeptična in pasivna gospodinjstva.
Skupino aktivnih in skeptičnih gospodinjstev smo uvrstili med energetsko ozaveščene, saj so tudi skeptiki pri rabi energije dokaj učinkoviti, medtem ko smo pasivna gospodinjstva med energetsko neozaveščene.
Ključne ugotovitve analize v infografikah
Raziskava energetske učinkovitosti Slovenije – REUS 2019 je pokazala, da se:
- več kot polovica (55 %) slovenskih gospodinjstev uvršča v skupino aktivnih gospodinjstev,
- slaba četrtina (22 %) uvršča v skupino skeptičnih gospodinjstev,
- slaba četrtina (23 %) pa v skupino pasivnih gospodinjstev.
To pomeni, da lahko dobre tri četrtine (77 %) slovenskih gospodinjstev uvrstimo med ozaveščene glede učinkovite rabe in obnovljivih virov energije, medtem ko slaba četrtina gospodinjstev (23 %) ostaja neozaveščenih.
V skupini ozaveščenih se je glede na predhodna merjenja občutno povečal delež aktivnih gospodinjstev (2019: 55 %, 2015: 39 %) in se je delež skeptičnih gospodinjstev zmanjšal (2019: 22 %, 2015: 35 %). Delež pasivnih gospodinjstev je v preteklih štirih letih ostal na podobni ravni (2019: 23 %, 2015: 26 %).
Rezultat analize
Glede na visok delež ozaveščenih gospodinjstev lahko zaključimo, da smo Slovenci dokaj učinkoviti pri ravnanju z energijo. Zaskrbljujoče je predvsem, da se segment neozaveščenih gospodinjstev v zadnjih štirih letih ni bistveno spremenil.
Rajko Dolinšek
Glavni sofinancer
Raziskave REUS
Partnerji
Raziskave REUS